Моќта на GABA! Остави коментар

GABA, или гама-аминобутринска киселина, е еден од најинтересните ноотропици. Тоа е моќна амино киселина која првпат била откриена во 1883 година и е класифицирана како невротрансмитер, што значи дека им помага на нервните импулси да ги преминуваат синапсите (празнини) и да комуницираат подобро.

• GABA има голем број на позитивни ефекти врз нервниот систем.

• Клиничките студии потврдуваат, она што многу бодибилдери веќе го знаат, дека зголемувањето на ГАБА со додаток ја ублажува анксиозноста, стресот, го подобрува крвниот притисок и го зголемува производството на алфа мозочните бранови.

• Вашето расположение е под силно влијание на два клучни невротрансмитери, GABA и серотонин.

 • Со подобрување на нормалните циклуси на спиење исто така помага при проблеми со несоница.

• Некои неврохакерти забележуваат непосреден релаксирачки ефект, додека други треба да го земат за неколку недели пред да почне да удира.

• GABA, исто така, ја поттикнува хипофизата да го ослободи Хормонот за раст на човекот и помага да се произведуваат ендорфини кои ве прават да се чувствувате добро по тренингот.

 • Користењето на GABA пред тренингот ги зголемува нивоата на Бургас во крвта, промовирајќи поголема поддршка за обновување и раст на мускулите.

 • Исто така, промовира протеинска синтеза, ја стимулира имунолошката функција и горењето на маснотии.

• Комбинирана суплементација на ГАБА со протеински шејк ја зголемува мускулната маса поефикасно од само суплементација со протеински шејк.

 • Дневните 3 грама на габа се покажуваат добри за покачување на нивоата на ХГХ кога се земаат пред тренинзите.

• Кога ќе ги нормализирате нивоата на ГАБА, ќе доживеете намалување на анксиозност, несоница, нервоза, немир и стрес.

Сподели:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *