Текстотека

7 есенцијални храни за изградба на чист мускул!

1.Белки од јајце

Има причина зошто секој успешен бодибилдер во светот ги вметнува белките од јајце во неговата исхрана. Со сооднос помеѓу протеините и мастите од 60:1, белките од јајце се несомнено една од најчистите форми на протеини во светот.

Оваа величествена храна за производство на мускули, исто така, поседува исклучително висока биолошка вредност – што значи дека голем дел од протеинот што се апсорбира од белките од јајца лесно се користи во вашето тело за синтеза на протеини. Белите јајца исто така содржат многу малку јаглени хидрати и се извор на витамини и минерали.

 

2.Пилешко/Мисиркино 

За да добиете повеќе килограми чист мускул, посното месо, како што се пилешкото и мисиркиното месо, треба да биде главен извор на протеини на секој бодибилдер. Покрај обезбедувањето одличен извор на висококвалитетни протеини, тие се исто така екстремно ниски во заситени и транс масти.

 

3.РИБА

Иако досегашната тема досега е да јадете храна која е ниска со масти, рибата е еден исклучок од ова правило. Се разбира дека сакате да се држите настрана од заситени и транс масти, но на вашето тело се уште им се потребни есенцијални масни киселини, како што е омега-3, за да помогнат во процесот на градење на мускулите.

Рибите од студена вода како лосос, туна, пастрмка и сардини се одличен извор на протеини и здрави масти. Конзервирана риба исто така е многу корисна, бидејќи обезбедува брз извор на протеини кога сте во движење.

4.ГРАФ/МЕШУНКИ

Ако сте сериозни во врска со градење на мускулите, не можете да ја игнорирате моќта на гравот и мешунки. Кога луѓето обично мислат на бодибилдинг храна, тие веднаш се однесуваат на разно посно месо, но она што не сфаќаат е дека гравот е вкусен и високо хранлив извор на протеини и влакна.

Влакната се од суштинско значење за одржување на редовно и нормално движење на цревото на дебелото црево, како и соодветна инсулинска реакција – што е од клучно значење за раст на мускулите, бидејќи двете функции помагаат при апсорпција и употреба на разни хранливи материи и додатоци внесени од бодибилдери.

5.Чисто говедско месо

Говедско месо е одличен извор на храна и е многу богато со протеини, железо, цинк и Б витамини. Црвеното месо има висок коефициент на калории по порција, што го прави одличен избор за оние кои бараат да добијат сериозна мускулна маса. Сепак, бидејќи црвено месо поседува повисоко ниво на заситени масти, не треба да се конзумираат секојдневно.

6.ВОДА

Кога станува збор за градители на мускулите, првото нешто што треба да се има на ум е месото. Но, број еден елемент кој треба да биде во вашиот арсенал е вода. Само размислете за тоа – 70 проценти од вашето тело се состои од вода. Вашите мускули, клетки на ткивата и лигаментите содржат вода. И што е најважно, вашата животна сила-крв – се состои од вода.

 7.Веј Протеин

Има еден исклучително важен додаток кој е повеќе од достоен да биде вклучен во оваа листа а тоа е Whey Protein. Кога станува збор за изградување на мускули, генерално се препорачува вашиот внес на протеини да биде приближно 2,0 до 2,2 грама протеин по килограм телесна тежина доколку сакате да изградите поголема мускулна маса.

Ние ви го препорачуваме Elite 100% Whey од Dymatize Nutrition:

https://hardcoreshop.mk/shop/elite-100-whey-2100-gr/

 

 

*  Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.