Текстотека

Природен антибиотик!

Најсилниот достапен природен антибиотик кој уништува широк број на микроби, вклучувајќи ги вирусите, бактериите и инфекции е грејпфрутот, или кај нас познат како цитрон. Во ова време на настинки и грип често се вртиме кон природните лекови кои гарантираат зајакнување на имунитетот. Свежите состојки се најголем извор на неопходни витамини и минерали.

Грејпфрутот е познат како антиоксиданс и по неговата силна анти-бактериска акција. Богат е со витамин Ц, содржи витамини А, Б, Д, Е и К, како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. Но неговото вистинско богатство лежи во сокот.

Од семките и сокот на грејпфрутот се добива цитрофит, најсилен расположлив антибиотик кој делува за зајакнување на имунолошкиот систем.

Главни венефиции

– Го намалува холестеролот во крвта

– Идеален за спречување на настинки и грип

– Ефективен врз алергиите

– Лечи акутни и хронични воспаленија

– Ги лечи болестите предизвикани од паразити

-Идеален за лошиот здив и кариесот.

– Добро се докажал во борбата против првут, чешање на скалпот и паразитите во косатата

– Лекува мали рани, изгореници, црвенило

– Ги смирува убодите и каснувањата од инсектите

– Помага кај инфекциите на кожата

– Помага во борбата против слободните радикали, му помага на црниот дроб и ги зајакнува артериите

* Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.