Текстотека

Исхрана по тренинг

Ихраната после тренингот е многу важна. По тренингот, вашето тело се обидува да го обнови гликогенот и да ги поправи и регенерира тие мускулни протеини кои се оштетиле во текот на тренингот. Јадењето на правилните хранливи материи после вежбањето може да му помогне на вашето тело да го направи тоа побрзо. Особено е важно да јадете јаглехидрати и протеини после тренингот.

Исхраната после тренингот ги има овие специфични цели

  • Го надополнува гликогенот
  • Зголемување на протеинската синтеза
  • Побрзо опоравување на мускулите од штетата која им е направена во тренингот
  • Зголемување на мускулната маса

3 оброци за по тренинг идеални за мускулен раст и опоравување:

200г пилешки стек, 200г варен бел ориз

580 калории, 67г протеин, 56г јаглехидрати, 8г масти

 

200г чисто телешко месо, 180г сладок компир

715 калории, 56г протеин, 50г јаглехидрати, 30г масти

 

200г грчки јогурт, банани

296 калории, 22г протеин, 50г јаглехидрати, 6г масти

 

Исто така не го заборавајте и вашиот post-workout протеински шејк, наша препорака е Ultra Whey Compex од Yamamoto Nutrition

https://hardcoreshop.mk/shop/promo-100-ultra-whey-complex-isolate/

Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист