Текстотека

7 ОДЛИЧНИ БОДИБИЛДИНГ ХРАНИ

  1. ОСТРИГИ

Остригите содржат цинк, кој игра голема улога во производството на хормони, факт што е релевантен за секој кој лифтови.

  1. ГРЧКИ ЈОГУРТ

Грчкиот јогурт се произведува делумно со протеирање на вишокот течности и јаглени хидрати од редовниот јогурт, со што се добива повисока концентрација на протеини. Процесот на прицврстување кој се користи за создавање на грчки јогурт резултира со повисока концентрација на казеин, “споро-дигестивен” протеин; полека ослободува амино киселини во крвотокот.

  1. СТЕК(и други заситени масти)

Многу бодибилдери можат да имаат корист од заситените масти (стек и јајца, полномасни млечни производи или живина). Студијата објавена во “American Journal of Clinical Nutrition” случајно додели 45 мажи или на високо-масни / ниско-влакна или диета со ниски маснотии / високо-влакна. Субјектите ја следеа секоја диета 10 недели. За секоја група, периодите со високо маснотии / ниски влакна дадоа 13 проценти повисоки нивоа на вкупен тестостерон во серумот во споредба со периодот на исхрана со ниски маснотии / високо-влакна.

 

  1. OВЕС      

Најдобар пример за храна со влакна е овес. Една порција содржи голема количина на комплексни јагленохидрати и 13 проценти од вашите дневни влакна потреби. Многу луѓе, дури и сила спортисти, се дефицитарни со влакна.

Возрасните мажи треба да консумираат околу 40 грама влакна дневно; жените треба да се стремат кон 25 грама. Овие броеви се базираат на диета од 2.000-2.500 калории; ако јадете повеќе калории за да добиете тежина, ви требаат повеќе влакна.

  1. ГРЕЈПФРУТ

Грејпфрут содржи доволно витамин Ц за да ја олесни соодветната функција на вашиот метаболички систем. Истражувањата покажаа дека витаминот Ц има некои можности за горење на маснотии, а половина грејпфрут содржи приближно 40 mg витамин Ц.

  1. БАНАНИ

Бананите го содржат ензимот бромелаин, кој покажа дека некои истражувања го зголемуваат либидото на човекот. Тие исто така се богати со витамини Б, како рибофлавин. Бромелаин е исто така богат со ананаси, кои со векови се користат во Централна и Јужна Америка за лекување на варење и намалување на воспаление.

  1. ЦРВЕНО ГРОЗЈЕ

Кожите на црвено грозје содржат ресвератрол, органски хемиски состав кој содржи полифеноли. Слично на многу овошја и зеленчук, овие полифеноли делуваат како антиоксиданти во телото и можат да помогнат во ослободувањето на слободните радикали. Овие нестабилни молекули имаат штетни ефекти низ телото и во многу телесни системи.

 

 

Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.