Текстотека

5 правила за стомачни мускули!

1.ВНЕСУВАЈТЕ ДОВОЛНО ПРОТЕИНИ

Протеинот ќе ви помогне да изградите чиста мускулна маса, како и да изгорите телесна маст. Од сите макронутриенти (белковини, јаглехидрати и маснотии), протеинот има највисок термоген ефект врз телото.

Тоа го прави највредниот макронутриент на сите, бидејќи вашето тело изгорува еден тон калории што го разбиваат.

Ова е една од главните причини зошто професионалните спортисти и конкурентните бодибилдери јадат диета која е висока со чиста протеин и исто така има и некои од најдобрите физики на планетата!

Ова важи и за жените. Како што сме сите луѓе со во основа иста ДНК и ткива, на сите ни треба протеини за да преживееме и исто така да изгориме телесни масти!

 

2. ЈАДЕТЕ ЈАГЛЕХИДРАТИ ПОСЛЕ ТРЕНИНГ

Повеќето луѓе веруваат дека јаглехидратите се лоши и дека ќе ве здебелат. Ова е дефинитивно мит што треба да биде разбиен!

Се разбира дека јадењето премногу од нешто ќе ве натера да стекнете тежина, но природните житарици или скробните јаглехидрати, како што се слатки компири, кафеав ориз и овесна каша, всушност се многу корисни во вашата потрага, особено кога се консумира пост-тренинг.

Кога јадете јаглехидрати после тренинг, тие имаат најмала шанса да се претворат во телесни масти. Обидете се да јадете умерено количество јаглехидрати и доволно зеленчук со секој оброк. Ова ќе обезбеди вашето тело да ги добие витамини, минерали, антиоксиданти и влакна што треба да функционираат на својот врв и да останат здрави.

 

3. ВКЛУЧЕТЕ И ЗДРАВИ МАСТИ

Бидете сигурни да вклучите здрави масти првенствено од полинезаситени и мононезаситени масти, како што се сурови ореви, ореви, масла, рибино масло и маслиново масло во вашата исхрана. Диеталните маснотии од овие извори ќе ги одржат нивоата на инсулин стабилни, што е многу важно ако вашата цел е да изгубите маснотии и да ги откриете стомачните мускули.

Едноставно не треба да се плашите да ги вклучите здравите масти во вашата исхрана Со комбинирање на чисти протеини протеини, правилни типови и количини на зелен лиснат зеленчук, добри јаглехидрати и масти, ќе го забрзате вашиот  метаболизам и ќе го претворите вашето тело во машина за горење со масти 24-7.

4. ФОКУСИРАЈТЕ СЕ НА ДИЕТАТА!

Со цел да согорувате масти , важно е да се јаде урамнотежена исхрана која е составена од протеини, здрави масти и некои јаглени хидрати. Протеинот помага во формирањето на градежни блокови на мускулите и е веројатно најважниот макронутриент од сите нив, главно поради тоа што вашето тело изгорува тони калории кои варираат протеини.

Пресметувањето на вистинската количина на јаглени хидрати за јадење може да биде незгодно, но добра стратегија за употреба е да јадете поголем дел од вашите јагленохидрати после тренинг. Кога внесувате јаглени хидрати после тренинг, вашето тело брзо ги апсорбира јагленохидратите директно во мускулното ткиво, промовирајќи го растот.

 

5. ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПРАВИТЕ СТОМАЧНИ ВЕЖБИ ЗА ДА ГОРИТЕ МАСНОТИИ

Сложените, мулти-заеднички, вкупно движења на телото ќе промовираат поголема загуба на маснотии и ќе промовираат многу поголема реакција за градење на мускулите на стомакот од било какви стомачни вежби.

Сосема е бесмислено да потрошите еден час од вашето време, правејќи стотици повторувања на стомачни вежбите кога тој час би можел да се потроши правење вежби кои се попродуктивни за загубата на масти.

 

Суплемент кој ќе поможе при вашиот пат до стомачни мускули и топење на масти: 

Acetyl L-CARNITINE 1000mg 60 tablets

 

* Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.