Текстотека

4 храни за зголемување на мускулна маса

Овес

Овес е избор на сите кои што се занимаваат со спортот, и со добра причина. Можете да го купите во најголемиот дел во кој било голем супермаркет. Овес може да оди во речиси секој оброк, лесно е да се патува со него, и има одлични извори на , јаглехидрати и влакна и протеини.

На пример, може да се меша овес  со јајца, што е класичен оброк на бодибилдерот. Но, ако растот ви е цел, бидете сигурни дека користите цели јајца. Зошто? Жолтите носат многу здрави масти и повеќе калории, од кои и двете требаат за да ја зголемите мускулната маса.

Конзервирана туна 

Тоа, плус компири или ориз, и имате оброк за мускулна маса. Уште подобро, можете да додадете малку зелена салата таму, заедно со нискокалорични сосови.

Сушено овошје и јаткасто овошје 


Ореви, бадеми и лешници сите ќе ви дадат дополнителни калории за да ви помогнат да останете во позитивен калориски внес до крајот на денот. Но, избегнувај ги шеќерните верзии. Не солени, не печени е најдобро, бидејќи точно знаете што внесувате. Купувајте ги во рефус, постојано носете ги со вас и тренирајте, и ќе бидете подготвени за раст!

Ориз колач

Луѓето имаат тенденција да ги поврзуваат оризовите колачи со желба да изгубат тежина, но тие се и тајно оружје кое бодибилдерите го користат со децении за да растат. Тие се едноставен, чист и лесно извор на калории кои добро ги комбинираат со други одлични храни за раст.

 

Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.