Текстотека

4 храни кои го олеснуваат процесот на топење масти

Компири

Компирот има негативна репутација, бидејќи многу нутриционисти препорачуваат избегнување на бели и црвени компири, особено во период кога пробувате да изгубите масти. Меѓутоа, има широк спектар на придобивки што компирот може да ги понуди. Компири ги задоволуваат сите критериуми за одличен јаглехидрат: компирот е сложен јаглехидрат. Тие се природни. Тие содржат влакна, витамини и минерали. Исто така, тие се ниски калории што ги прави идеални за да ги вклучете во диетата за губење на маснотии.

Овесни Снегулки

Овесот може да обезбеди широк спектар на придобивки во процесот на горење на маснотии. Овесот е совршена комбинација на протеини, добри масти и јаглени хидрати. На пример, чаша овесни снегулки има 27 грама јаглехидрати во комбинација со 3 грама масти и 5 грама протеини. Покрај тоа, присуството на протеини и масти во овесот, го прават дел од  јаглени хидрати што полека се ослободуваат, што е совршено за време на загуба на маснотии

Кафеав Ориз

Кафеавиот ориз беше една од таканаречените тајни јадења на бодибилдерите во 80-тите и 90-тите години.. Кафеавиот ориз има помалку содржина на јаглени хидрати во споредба со белиот ориз. Во исто време е значително збогатен со клучните хранливи материи. Исто така, кога се комбинира со зелен зеленчук, кафеавиот ориз може да биде еден од главните елементи на секоја бодибилдерска диета за топење на маснотии.

Зелен Зеленчук

Зелениот зеленчук или влакнести јаглехидрати се една од најдобрите опции за топење на маснотии. Ова се базира на фактот дека во основа не содржат многу калории. Интересен метод што многу бодибилдери го користеле во процесот на согорување на маснотии е да ги заменат лошите грицки и храна која не е дел од диетата со зеленчук.


*  Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист