Текстотека

Како до рамен стомак?

  1. Престанете да конзумирате солени јадења

Ако го ограничите внесот на сол и солени храни ќе видите како брзо стомакот ќе престане да се подува. Според експертите, намалувањето на внесот на сол, кој се содржи во преработени храни, ќе ви помогне да се ослободите од вишокот вода и генерално ќе ви помогне да губите телесна тежина.

 

  1. Пијте вода, а не газирани пијалоци

Заменете ги газираните пијалоци и газираната вода, кои внесуваат дополнителни гасови и надуеност на стомакот, со обична вода.

 

  1. Избегнувајте да се храните во движење

Осигурајте се дека сте седнати и не брзате кога се храните. Опуштете се и фукусирајте се на она што го конзумирате и не заборавај те да се храните со добри однесувања – со затворена уста, користејќи нож и вилушка, а не говорејќи да џвакате или јадете пица или сендвич без прибор. Така ризикувате да внесите премногу воздух со храната и стомакот да ви се надуе. Покрај тоа, ако џвакате повеќе, ќе согорите повеќе калории. Натојувајте да го џвакате од 15 до 40 пати секој свој залак.

 

  1. Смејте се почесто

Ова е фантастичен и доста забавен начин за тонизирање на стомачните мускули. Секој пат кога ќе се засмеете од срце, вие си помагате за зајакнување на мускулите на стомакот.

 

  1. Не се прејадувајте

Ако сакате рамен стомак не треба да си дозволите да се прејадувате. Освен, тоа треба да консумирате пченкарна храна и мононезаситени масти. Тие можат да се најдат во авокадото, снегулките и семињата, маслинките и црното чоколадо.

 

  1. Пијте зелен чај

Истражувањата покажуваат дека има присуство на директна врска помеѓу зелениот чај и тенка половината. Зелениот чај содржи соединенија наречени катехини кои го зголемуваат лачењето на маснотии од масните клетки и ја зголемуваат потрошувачката на енергија, а од таму и забрзување на согорувањето на мастите од црниот дроб. Ако пиете по 4-5 чаши на ден зелен чај, наскоро ќе почувствува позитивни  резултати.

 

Статиите објавени на hardcoreshop.mk се од информативен карактер и не се приспособени во зависност од индивидуалните потреби. За да употребувате одредена диета или суплементи консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.