-20%
, , ,

GALVANIZE CA-MG 100 tabs

Сподели:

Комбинацијата на овие минерали придонесува за:

  • Нормална функција на мускулите
  • Нормален метаболизам што дава енергија
  • Синтеза на протеини
  • Намалување на умор и замор
Бренд:

550 ден 690 ден

Ако го купите овој производ, ќе заработите 550 Поени во вредност од 55 ден!

CA-MG ТАБЛЕТИ

Магнезиум и калциум комплекс минерали

165 g нето тежина  •  100 таблети

Ca-Mg е додаток во исхраната во таблети кој обезбедува извор на калциум и магнезиум. Тие учествуваат во едно или повеќе од следниве тврдења: нормална мускулна функција (калциум, магнезиум), нормален енергетски метаблозиам (калциум, магнезиум), протеинска синтеза (магнезиум), намалување на заморот и истоштеноста (магнезиум) и нормална функција на дигестивните ензими (калциум)*.

*Овие здравствени тврдења се одобрени од Европската агенција за безбедност на храна (EFSA) и Европската комисија (ЕК).

Внимание: Да се чува подалеку од дофат на деца. Производот не служи како замена за разновидна балансирана исхрана. Користете го за дополнување на урамнотежена исхрана. Не користете повеќе од препорачаната дневна доза.

Информации за алергени: Производот е изработен во објект во кој се преработуваат производи кои содржат: млеко, јајца, глутен, соја, кикирики, јаткасто овошје, риба и ракови.

Нутритивни информации    
Сервирање: 2 таблети Вкупно сервирања во пакувањето: 50       
Количество во сервирање ПДВ%*
Калциум 800 mg 100%
Магнезиум 400 mg 107%
*ПДВ%: Препорачана дневна вредност за возрасни во сервирање (8400 kJ / 2000 kcal).

Состојки: калциум карбонат, магнезиум оксид, агенс за набабрување (микрокристална целулоза), агенс против згрутчување (магнезиум стеарат).

Препораки за употреба и складирање: Земете две таблети дневно, со храна.

Предупредувања: Не употребувајте ако сте алергични на било која од додатоците. Немојте да употребувате ако сте бремени или негувате. Не ја надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и добро балансирана исхрана. Се препорачува урамнотежена исхрана и здрав начин на живот. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од мали деца. Заштита од директна сончева светлина и замрзнување.